Człowiek wartościowy to nie osoba, która zwiększa swoją wartość drogim zegarkiem lub samochodem, domem o niebotycznej powierzchni i własnym ogrodniku. Człowiek wartościowy ma ustanowione swoje wartości i ma odwagę za nimi podążać, choćby słyszał, że nie warto, że są głupie, ponieważ nie są podobne do wartości oceniających go ludzi. Wartości są siłą, która pozwala działać, nawet jeśli kończy nam się energia. Są jak drogowskazy, dzięki którym nigdy nie zabłądzimy. To pewność w podejmowaniu decyzji, pewność w byciu sobą. Bez wartości człowiek jest zawieszony w próżni – nie wie po co żyje, po co robi, to co robi, łapie się na rutynie swoich akcji i po prostu egzystuje, brnie przez życie, stara się przeżyć każdy dzień, a nie odnajdować w nim cel. W każdym etapie życia człowieka można te wartości odnaleźć, dodać nowe do swojego arsenału i żyć jeszcze lepiej.

Wartości są czynnikiem, które sprawiają, że życie jest pełne satysfakcji
i radości płynącej z każdego dnia. Wartości mogą być osobiste – na przykład „dobro mojej rodziny” – to wartość. To dla rodziny ludzie są w stanie podjąć się każdej pracy, zrezygnować z własnych potrzeb, pracować ponad siły, aby zapewnić swoim najbliższym jak najlepszy byt. Wartości mogą się tworzyć również na poziomie profesjonalnym – np. „rozwój” – dla osoby
w miejscu pracy najważniejszy będzie proces nabywania nowej wiedzy i umiejętności, który można określić jednym słowem – doskonalenie. Zarówno te osobiste jak i zawodowe tłumaczą się bezpośrednio na efektywność organizacji – osoby posiadające wartości są jak paliwo rakietowe dla firmy. Ktoś, kto jest gotów pracować ponad siły, aby zapewnić godny byt swojej rodzinie dbając jednocześnie o swój rozwój – będzie świetnym, ambitnym i kreatywnym Pracownikiem.